U okviru projekta o stranim utjecajima, Mediacentar je u saradnji sa organizacijom Albany Associates i partnerima organizovao okrugli sto pod nazivom “Kineske investicije u Bosni i Hercegovini: Transparentnost finansiranja i implementacije javnih kapitalnih projekata”.
Krediti i uslovi
Ono što poznajemo pod terminom kineske investicije, zapravo su krediti koje institucije širom BiH, na svim nivoima, uzimaju kako bi se angažovale, u prvom redu, kineske kompanije za realizaciju kapitalnih javnih projekata. Grade se autoceste, hidroelektrane, termoelektrane, bolnice, obnavljaju putevi, a čak i tramvajske šine. Nerijetko, potpisani ugovori ne budu dovoljno transparentni, a često se sami projekti kose i sa procesom energetske tranzicije i Zelenom agendom. Na okruglom stolu govorili su koordinator Programa za energetiku i klimatske promjene u Aarhus centru u BiH Denis Žiško, ekonomistra i istraživač dr. Admir Čavalić i novinar Balkanske istraživačke mreže u BiH Irvin Pekmez.
BiH je plodno tlo za kineske firme koje ne mare za posljedice, jer naše vlasti ne mare za posljedice, podvukao je Pekmez
Žiško se osvrnuo na sada već propali projekat izgradnje Bloka 7 TE Tuzla. U ranijim istupima rekao je i da je projekat uspio, morao bi biti zatvoren prije isteka roka trajanja. Objasnio je da je u slučaju Bloka 7 ugovor zapravo bio jako transparentan.
– Mi obično optužujemo Kineze, ne, ja optužujem naše političare, jer Kinezi će raditi sve što dozvole naši političari. Daleko veća krivica za netransparentnost je na našim vlastima, istakao je Žiško.
Lokalnim vladajućim šerifima pogoduju uslovi u kojima djeluju kineski partneri i obrnuto. Žiško je istakao i da je bespredmetno razgovarati o projektima koji imaju veze sa fosilnim gorivima, jer to je propast za našu državu.
Dr. Čavalić je objasnio da potencijalna opasnost leži u predatorskom kreditiranju – pakistanska vlada 30 posto javnog duga ima prema Kinezima. Druga opasnost je u mogućnosti da kineske kompanije ili politički vrh preuzme kontrolu nad određenim javnim dobrima. Opasnost je svakako i u ekološkom smislu, a nije svejedno ni kojem geopolitičkom bloku pripadate.
Pekmez je poručio da je transparentnost ugovora za Blok 7 izuzetak koji potvrđuje pravilo.
Pogodno partnerstvo
– Ono gdje nastaje problem, pokazat će prakse, jeste da ukoliko je lokalnoj vlasti u interesu da ugovor bude sakriven, kineska kompanija neće imati ništa protiv, istakao je Pekmez.
Upitao je da li želimo dug koji će vraćati naša djeca ne znajući bazu i razloge zašto je određena rata veća. Učesnici okruglog stola saglasni su da je pitanje zapravo gdje mi želimo biti – tamo gdje ćemo biti slobodni ili tamo gdje ćemo biti zarobljeni u dugovima koje ćemo isplaćivati bez informacija o tome šta plaćamo i u čije ime.