Albânia

1718033503_ministriaearsimit.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-15 22:17:08
Skema fantazëm/ Mashtrimi me bursat amerikane, si u përfshinë zyrtarë dhe “mbesa” e kryeministrit Publikuar më 15.06.2024 nga shekulli_admin Kristi (emri është ndryshuar, për ruajtje anonimati) një maturant nga një qytet jugor i Shqipërisë po thurte ëndrra se si pas pak muajsh do të studionte falas për mjekësi në një universitet të Nju Jorkut. Një lajm i fundit në ekranin e televizionit, ia shkatërroi të gjitha. Më 6 qershor, përmes një deklarate Ambasada e SHBA-ve në Tiranë njoftoi  se projekti i njohur si “Let’s Talk Together About US24”, po mashtronte duke pretenduar se financohej nga qeveria amerikane, pasi ai nuk kishte asnjë lidhje me Ambasadën e SHBA dhe Departamentin e Shtetit të SHBA. “U bëjmë thirrje të gjithë shqiptarëve të jenë të kujdesshëm ndaj mashtrimeve që garantojnë udhëtime falas në Shtetet e Bashkuara, si dhe viza amerikane pa pagesë ose me kosto të ulët. Gjithashtu, i bëjmë thirrje kujtdo që të kontaktojë...
1200-630-662a0db120a0b-770x404-1.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-12 13:45:29
Deklaratat e Ramës për RAI3, gazetari italian: Iu dhamë zë përfaqësuesve të institucioneve. Ahmetaj ishte i besuari i kryeministrit për 15 vite Publikuar më 08.06.2024 nga shekulli_admin Emisioni “Report” në Radio Televizionin Italian prej ditësh ka tërhequr vëmendjen e opinionit publik në Shqipëri, duke ngjallur njëherësh debate dhe replika. Pas transmetimit të materialit ku përfshihej edhe intervista me kryeministrin e Shqipërisë, Rama ka kritikuar ashpër programin Italian dhe produktin e transmetuar duke vënë paralele me ish sigurimin e shtetit. “Kjo eksperiencë kishte ne përmbajtje shume baltë për Shqipërinë; baltë e prodhuar këtu, në Tirane. Dhe e gjithë ajo baltë e eksportuar nga këtu në Itali dhe e ekspozuar në ekranin e Shërbimit Publik italian, me lloj-lloj emra shqiptarësh e me dyshime të pambështetura në fakte, pa asnjë interes për publikun italian, është një sulm mbi emrin, mbi nderin, mbi flamurin tonë kombëtar, mbi çdo shqiptar dhe pikë. RAI 3 dha...
basha-berisha-4.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-12 05:46:07
Apeli cakton sot fatin e Partisë Demokratike, kush janë gjyqtarët që do të marrin vendimin për vulën e PD-së! Ja ora kur nis gjyqi Publikuar më 11.06.2024 nga shekulli_admin Gjykata e Apelit do të shqyrtojë sot (11 Qershor) çështjen e vulës dhe siglës së Partisë Demokratike. Trupa gjykuese që do përcaktojë fatin e partisë më të madhe opozitare në vend,  përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro. Seanca gjyqësore që do të përcaktojë fatin e PD-së do të nisë në orën 10:00. Çështja për vulën e Partisë Demokratike u rikthye në Apel pas vendimit të Gjykatës së Lartë me 27 dhjetor 2023. Në vendim, Kolegji i Gjykatës së Lartë vlerëson se Apeli nuk ka kryer një hetim të plotë të çështjes, nuk ka kuptuar natyrën e mosmarrëveshjes dhe ka interpretuar gabim normat dhe ligjin procedural. Kujtojmë se Gjykata e Lartë zbardhi më 18 mars arsyet që prishën vendimin...
800-0-66685a9ed2607.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-11 21:15:06
Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Sali Berishës, reagojnë ish-kryeministri dhe Lulzim Basha Publikuar më 11.06.2024 nga shekulli_admin Gjykata e Apelit i ka dhënë vulën e Partisë Demokratike ish-kryeministrit Sali Berisha. Trupa gjykuese vendosi të mos pranojë ankimimin e Enkelejd Alibeajt duke lënë në fuqi vendimin e gjyqtarit Agron Zhukri. Vendimi i trupës gjykuese, i cili përbëhet nga Alma Ahmeti, Iliba Bezati dhe Elona Toro, është i formës së prerë duke i dhënë fund pas 3 vitesh betejës ligjores në dyert e gjykatës për fatin e partisë më të madhe opozitare në vend. Deputetët e PD-së duke dalë nga gjykata Deputeti i PD-së, Flamur Noka në një deklaratë për mediat u shpreh kjo është një ditë e mirë për demokratët. “Sot është një ditë e mirë për të gjithë demokratët. Zëri i tyre megjithëse në oazin e padrejtësisë u gjetën gjyqtarë më integritet që i dhanë zë të...
trump3.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-11 09:26:23
Analiza e CNN: Pse rritja e ekstremit të djathtë në zgjedhjet evropiane mund të jetë një ogur për Donald Trump Publikuar më 11.06.2024 nga shekulli_admin Në qershor 2016, Britania votoi për t’u larguar nga Bashkimi Evropian në një revoltë populiste që paralajmëroi fitoren tronditëse të Donald Trump në zgjedhjet e jashtme disa muaj më vonë. Tani, në qershor 2024, kandidatët e ekstremit të djathtë, shumë prej të cilëve ndajnë nacionalizmin populist të Trump, armiqësinë ndaj emigrantëve dhe përbuzjen për elitat qeverisëse dhe institucionet globaliste, sapo siguruan fitore të madhe në zgjedhjet e BE-së . A do të godasë dy herë rrufeja politike? Votuesit amerikanë nuk marrin drejtim nga të huajt dhe zgjedhjet presidenciale amerikane, të cilat zhvillohen shtet pas shteti, janë shumë të ndryshme nga ato për Bashkimin Evropian. Plus, fitorja e Trump tetë vjet më parë kishte të bënte më shumë me mangësitë e fushatës së demokrates Hillary Clinton sesa me Brexit-in. Por presidenti Joe Biden duhet të...
belero-762x450-1.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-10 18:44:08
Fredi Beleri reagon nga burgu pasi u zgjodh eurodeputet: Ndeshja u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve Publikuar më 10.06.2024 nga shekulli_admin Shtatë parti fituan vende në Parlamentin Evropian në zgjedhjet e së dielës, të cilat treguan fitime të konsiderueshme për partitë e ekstremit të djathtë të Greqisë, sipas rezultateve zyrtare të publikuara të hënën. Partia Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis siguroi 28.31% të votave, duke fituar shtatë vende në Parlamentin Evropian. Fredi Beleri u rendit i katërti në listën e 7 deputetëve me më shumë vota, ndërsa Pirro Dhima i nënti. Partia kryesore opozitare e majtë, SYRIZA, mori 14.92% të votave, që përkthehet në katër nga 21 vendet e Greqisë në legjislaturën e Bashkimit Evropian. Partia socialiste PASOK doli e treta me 12.79% dhe siguroi tre mandate. Partia nacionaliste Greke Zgjidhja mori 9.3% të votave, duke fituar dy vende, pak përpara KKE komuniste, e cila mori...
800-0-le-pen-589.jpg
Albânia, Shekulli, Albanês
2024-06-10 08:59:57
Një valë ekstreme gjithandej Evropës, zgjedhjet për Parlamentin Evropian dërgojnë mesazhe shqetësuese deri në Ballkan Publikuar më 10.06.2024 nga shekulli_admin Nga Enver Robelli Zgjedhjet e së dielës për Parlamentin Evropian treguan se nën sipërfaqen e shoqërive evropiane është duke vluar ekstremizmi në rritje. Në Francë gati çdo i treti votues ka përkrahur partinë e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, e cila në të kaluarën ka përfituar nga një kredi ruse. Partia e Le Pen tani është e para në Francë. Presidenti Emmanuel Macron, një kampion i paralajmërimeve të mëdha dhe përfundimeve pa rezultat, pësoi debakël. Politikat e tij kryesisht të djathta patën këtë efekt fatal: votuesit zgjedhin origjinalin, pra partinë e Marine Le Pen. Jo Macronin, jo kopjen. Në Gjermani partia “Alternativa për Gjermaninë” (AfD) ka dalë e dyta në nivel nacional. Në Gjermaninë lindore AfD madje prin. Dhjetëra skandale e dyshime për lidhje me shërbimet ruse dhe...
plugins premium WordPress
Translate »