Macedônia

sumski-pozar-teksas.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-21 16:20:10
Фото: Принтскрин/Илустрација Најмалку 11 лица го загубија животот, а десетици се повредени во пожарите кои зафатија вегетација, и под влијание на ветрот се проширија во неколку села во југоисточна Турција – соопшти денеска турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Во пожарите угинаа и стотици животни. Министерот рече дека до попладнево има 11 загинати и 78 повредени, од кои петмина се на интензивна нега. Тој претходно објави дека 44 лица се повредени, од кои десет потешко, во таа рурална област која се наоѓа меѓу градовите Дијарбакир и Мардин, во близина на сириската граница. Пожар избувна во синоќа во област на околу 30 километри јужно од Дијарбакир и брзо се прошири поради силните ветрови, проголтајќи пет села, изјави претходно министерот за внатрешни работи Али Јерликаја. Според министерот за здравство, пожарот бил ставен под контрола во текот на ноќта, но напорите за разладување на опожареното земјиште продолжиле и денеска. Ново жариште утринава изби...
podmornica-izlozba.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-21 07:26:40
Фото: ЕПА Употребата на нуклеарно оружје во конфликтот меѓу Русија и западниот блок драматично ескалира во сенка на последиците што војната во Украина ги предизвика за меѓународната позиција на Русија, како и за нејзините економски, воени и безбедносни услови, што ја поттикнува да потсети на нуклеарната моќ што ја поседува и да го убеди Западот нема да прифати ниту една опција во која поразен ќе излезе од оваа конфронтација, пренесува „Ал Џезеира“. Москва ја споменува својата подготвеност да ги олабави ограничувањата за употреба на нуклеарно оружје, а нејзините официјални изјави кои се закануваат дека навистина ќе го користат се зголемуваат. Спроведе и вежби за симулирање на употреба на тактичко нуклеарно оружје и ја зголеми подготвеноста на своето оружје. Годишниот извештај на Стокхолмскиот институт за мировни истражувања предупреди на зголеменото ширење на нуклеарното оружје ширум светот оваа година, предизвикувајќи загриженост и прашања за судбината на ескалацијата и нејзините реперкусии врз меѓународната...
uefa-sediste.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-20 22:43:00
Фото: Принтскрин/Јутуб Европската фудбалска унија (УЕФА) вечерва објави дека отвори истрага против албанскиот репрезентативец Мирилинд Даку во врска со националистичките скандирања против македонската држава по завршувањето на вчерашниот дуел на Европското првенство помеѓу Албанија и Хрватска (2-2). Даку, кој е роден во Косово, по завршувањето на натпреварот од второто коло во групата Б меѓу Албанија и Хрватска се упати кон трибините на стадионот во Хамбург и преку мегафон ги навредуваше Македонците и македонската држава, како и Србија, а потоа ги повика и навивачите на албанската репрезентација да му се приклучат. Претходно денеска, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги „осуди постапките“ на Даку и побара „релевантните институции да го истражат овој инцидент и да преземат соодветни дисциплински мерки за зајакнување на стандардите на однесување што се очекуваат од сите спортисти“. Однесувањето на албанскиот репрезентативец го осуди и неговиот клуб, руски Рубин Казан, додека Даку во меѓувреме упати извинување преку Фејсбук. Паралелно...
denari-evra-2020-janevska-ilieva-07.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-20 14:24:56
Фото: Маја Јаневска-Илиева Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април годинава изнесува 41.085 денари и е за 13,7 отсто повисока отколку во истиот месец од минатата година. Според податоците на Државниот завод за статистика, ваквото зголемување се должи, пред се, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите Образование за 21,8 отсто, Земјоделство, шумарство и рибарство за 18,6 и Информации и комуникации за 18 отсто. Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, пак, во однос на претходниот месец е забележано во секторите Земјоделство, шумарство и рибарство за 6,3 отсто, Информации и комуникации за 5,7 и Транспорт и складирање за 4,9 отсто. Source link
juniorki-rakomet-makedonija.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-20 05:02:24
Фото: РФМ Македонската женска ракометна репрезентација со триумф над САД од 32-15 вечерва го почна настапот на Светското првенство за ракометарки до 20 години кое се одигрува во Скопје. Македонските ракометарки доминатно го започнаа натпреварот така што по 30 минути игра на полувреме заминаа со предност од 15-6. Доминантната игра на македонскиот состав продолжи и во второто полувреме па избраничките на Дарко Јанев забележаа убедлива победа со 32-15. Најефикасна ракометарка во македонскиот состав беше Борјана Коцева која постигна девет погодоци, а втор стрелец со седум реализации беше Ива Младеновска. Следен противник на македонските јуниорки е Исланд, петок од 18 часот, а во последното коло избраничките на Јанев ќе играат против Ангола.   Source link
putin-kim-jong-sun.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-19 18:06:30
Фото: Принтскрин Договорот за стратешко партнерство што лидерите на Русија и Северна Кореја го потпишаа денеска вклучува клаузула за заемна одбрана, според која двете земји се обврзуваат да си помагаат меѓусебно да се одбие надворешната агресија – изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесува „Хина“. – Договорот за сеопфатно партнерство потпишан денеска, меѓу другото, предвидува взаемна помош во случај на агресија врз една од страните на овој договор – рече Путин. Фото: Принтскрин Путин го привлече вниманието на изјавите на Соединетите Американски Држави и другите земји од НАТО, кои се согласија да и дозволат на Украина да напаѓа цели во Русија со оружје испорачано од Запад. – Ова не се само изјави, ова веќе се случува и сето тоа е грубо кршење на ограничувањата што западните земји ги презедоа како дел од различни меѓународни обврски – рече Путин. Путин се состана со Ким Џонг-ун на редок самит чија цел беше зајакнување...
putin-3.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-19 06:42:34
Фото: Владимир Путин/инстаграм Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка политика“ на САД и нивните сојузници, рече претседателот Владимир Путин на почетокот на разговорите со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Пјонгјанг. – Мислам на нашата борба против хегемонистичката, империјалистичка политика што ни ја наметнаа САД и нивните сателити во однос на Русија со децении – рече Путин. Тој му се заблагодари на севернокорејскиот лидер за поддршката на Северна Кореја за Русија, вклучително и за прашањето за Украина. – Високо ја цениме вашата доследна и цврста поддршка за руската политика, вклучително и украинската насока – рече Путин, додавајќи дека интеракцијата меѓу двете земји се заснова на принципот на еднаквост и заемно почитување на нивните интереси. Според него, Русија и Северна Кореја се поврзани многу децении со вистинско пријателство и добрососедство. Путин беше пречекан со голема церемонија на централниот плоштад во Пјонгјанг. Source link
hristijan-mickoski-2.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-18 18:36:12
фото: Маја Јаневска-Илиева Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер, Христијан Мицкоски, во своето интервју за централниот Дневник на телевизија „Сител“ истакна дека прв приоритет на новата влада ќе биде борбата со криминалот и корупцијата. – Уште во првите денови на формирањето на новата влада ќе имам работен состанок со новиот министер за внатрешни работи, господинот Панче Тошковски. Мора да има одговорност за сите оние сомнежи, за сите оние докази коишто изминативе денови стигнаа до нас за сторен криминал во изминатиов период, но истовремено јавно кажувам и тоа го повторувам континуирано дека нема да има толеранција за ниту еден член на владата или било кое избрано лице коешто ќе биде поврзано со афери за криминал и корупција – истакна Мицкоски. Тој исто така потенцираше дека лично ќе се занимава со тоа ваквите појави да бидат санкционирани бидејќи Македонија нема простор за таков луксуз. – Лично јас сум тој којшто ќе се...
pozar.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-18 07:35:04
фото: Пекселс / Илустрација Складишта за нафта горат по напад со дронови рано утринава во градот Азов, што се наоѓа во руската Рорстовска област, соопштија руските власти. – Според прелиминарните податоци, нема жртви – напиша гувернерот на Ростовската област, што граничи со Украина, Василиј Голубев на Телеграм. Руското Министерство за вонредни ситуации објави на Телеграм дека десетици пожарникари се вклучени во гаснење на пожарот. Засега западни медиуми не можат да ја потврдат информацијата и дека од Украина нема информации. Киев често вели дека ударните локации на руската енергетска, воена и транспортна инфраструктура негативно влијаат на воените способности на Москва. Градот Азов се наоѓа на реката Дон, на околу 16 километри од Азовското Море. Source link
galicica.jpg
Macedônia, Nova Makedonija, Macedônio
2024-06-17 22:09:27
Фото: Илустрација/МИА Автомобил паднал во провалија на длабочина од околу 100 до 200 метри во несреќа кај местото познато како „Превој“, според информации од Центарот за управување со кризи (ЦУК), објави „Макфакс“. Во несреќата загинале две лица што со автомобилот возеле на регионалниот пат Трпејца-Преспа, што води преку националниот парк „Галичица“. Засега не е познат идентитетот на загинатите, освен тоа дека се работи за повозрасни лица. Екипа на МВР Охрид Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид се на терен и по направениот увид, продолжија со извлекување на настраданите, а и на возилото од провалијата, велат од Центарот за управување со кризи. Source link
plugins premium WordPress
Translate »