Проектирането и строежът на Националната детска болница (НДБ) се отлагат отново, след като Комисията за защита на конкуренцията спря поръчката на държавното дружество “Здравна инвестиционна компания за детска болница” за проектиране и авторски надзор на бъдещото съоръжение. Регулаторът спря отварянето на офертите по жалба на “Кабано-проект” на 19 май, а сега се произнесе окончателно, че здравната компания е наложила незаконосъобразни ограничителни и непропорционални изисквания към участниците. “Кабано-проект” е бургаска фирма, която проектира детската болница “Св. Анастасия” в града.
Предметът на обществената поръчка е за проектиране и авторски надзор за изграждане на “Национална многопрофилна болница за активно лечение на деца”, която включва 26 клиники и отделения, 20 операционни зали, амбулаторно-диагностичен блок с 38 консултативни кабинета, 26 процедурни зали и 7 зали за инвазивни процедури, дневна болница, отделения по образна диагностика и нуклеарна медицина, лабораторен комплекс, както и административно-стопански блок, вертолетна площадка, паркинг, технически и обслужващи помещения и др.
“Единственото, което можем да кажем, е, че се надявахме на такова развитие, но то за пореден път гълта месеци в едни процедури, които не се реализират по законосъобразен и целесъобразен начин. В резултат на това те се отменят и се налага да започват отначало, което губи месеци от началото на проекта. Ние повтаряме непрекъснато е, че идеята ни е да съкращаваме сроковете, а да се върши институционалната работа, така че да не се стига до такива ситуации”, коментира Надежда Цекулова, член на Обществения съвет за Националната детска болница.
“”Всичко това се случи, защото сегашното ръководство на “Здравна инвестиционна компания за детска болница” не успя да организира поръчката по професионален и целесъобразен начин. Това, което виждаме всички, начело с КЗК и Камарата на архитектите в България, която се опита да защити своите членове, са едни дискриминационни текстове, които предполагаха такъв завършек на цялата поръчка. Смятам, че тази загубена една година не трябва да бъде покрита с мълчание и трябва бордът да понесе съответните отговорности за заплатите, които е взел, без да свърши основната си работа”, смята д-р Влатко Глигоров, бивш директор на инвестиционната компания, който е член на “Прогресивна България” и основен говорител по темата.