Добро утро!
Начинът на действие на земеделския министър Пламен Абровски, който по-рано през месеца въведе много тежък и спорен контрол на вноса мляко още на границата, изнерви сектора. Тировете трябваше да изчакват на място проверки, докато задължителните за абсолютно всички пратки проби се обработваха само от една лаборатория в София. Това отнемаше до три дни, в които млякото се разваляше. В последствие Абровски разхлаби режима – засленият контрол ще продължи, но този път в предприятията. А редом с това се въведе и още бюрокрация за предприятията: те ще трябва ежедневно да подават информация за получените количества млечни суровини към Агенцията за безопасност на храните.
В България има значителн внос на мляко, което притиска надолу и без това ниските изкупни цени на местната суровина. Но със сигурност има други начини да се подкрепят млекопроизводителите, без това да е за сметка на друга част от сектора. А внос има не само защото е по-евтин, а защото и българското мляко не достига за нуждите на бранша.
Редактор на бюлетина: Ани Коджаиванова