Knjiga koja se lako čita, ali dugo pamti, knjiga novih pogleda na stare teme, knjiga konkretnih naputaka o tome kako promatrati i razmišljati o hrvatskoj književnoj i kulturnoj povijesti, a napose o našoj kulturnoj sadašnjici. Tim je riječima opisana nova knjiga esejistice i kritičarke Lade Žigo Španić, Avanture na stazama kulture. Razgovori i ogledi., predstavljena u Društvu hrvatskih književnika.
– Drago mi je da sam objavila knjigu eseja, jer to je žanr koji je jako bogat u hrvatskoj književnosti, ali se sve manje tiska jer nije tržišno isplativ, to su stručni tekstovi, pa mali izdavači tiskaju eseje i kritike, treba ih zbog toga podržati, jer održavaju tekstove kojih vjerojatno ne bi ni bilo da nema njih ili državnih potpora. Predstavit ću knjigu “Avanture na stazama kulture”, naslov je populistički, ali moram baciti mamac, da se nešto proda. To su raznovrsni eseji, od esejističke reportaže u Londonu, od urbanih, otkačenih eseja, do stručnih kao što su knjiga o Kafki, Viktoru Žmegaču, pozicije Ive Andrića u našoj kulturi, na temelju knjige Krešimira Nemeca “Gospodar priče” – ispričala je autorica Lada Žigo Španić.
Kako to jasno naznačuje naslov i podnaslov, knjiga sadrži kritičke eseje o različitim fenomenima i osobnostima povezanima s hrvatskom i europskom kulturom u zadnjih dvadesetak godina.
– To su različiti tekstovi, intervjui, razasuti, ali svaki je tekst svijet za sebe. Recimo, esej o Franzu Kafki, kako ga je Žmegač usporedio s crno-bijelim filmom, što je meni bilo vrlo zanimljivo. Želim pokazati kako je esej jedna vrlo fluidna vrsta, koja dozvoljava čovjeku potpunu slobodu, da se bavi strukom i svojim doživljajem. To je na tragu Milivoja Solara, on je bio moj profesor, njegov pristup književnom djelu potiče esejistiku, Solar je govorio da je književnost prije svega ljudska djelatnost, da književnost dopire do kud dopire čovjek, a čovjek dopire gdje dopire svijet. On nije volio sustave kao ja, nego živo pisanje, staviti knjigu u društveni kontekst, u kulturološki kontekst, dati joj da diše, da bude živi organizam, da ljudi iz tih tekstova nešto saznaju, i o tekstu i o kontekstu. To mi je cilj
Temelj ovog djela jest ta da se literatura uvijek bavi sukobom čovjeka i svijeta – dodala je autorica.
– Zato su ti tekstovi živopisni, oni nisu sustav znakova, dosadan, za teoretičare, to su tekstovi koje mogu razumjeti stručnjaci, i oni koji nisu vezani uz struku. Vjerujem da će svatko od njih naći neke zanimljivosti u ovim esejima, a mogu i reći knjigama, jer će uskoro izaći još jedna nova knjiga eseja i kritika. Ima dosta tema, od današnjeg terora uspjeha, time počinje knjiga, esejem koji se zove “Kult svjetine”, to je kompleksan tekst koji pokušava odgovoriti na pitanje zbog čega smo danas postali gubitnici ili dobitnici, to je zamjena kršćanske antiteze, postojalo je iskupljenje i kazna, a danas je kazna biti siromašan, a iskupljenje biti bogat, sve se nekako izopaćilo u ovom svijetu. Svi reklamni panoi, pogotovo svjetleći, oslobađaju žudnju u ljudima, žudnja rađa bol, bol rađa depresiju, pa je civilizacija sreće zapravo vrlo depresivna, to je tema koja me oduvijek zanimala, zaključila je Žigo Španić.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA