Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je u ponedeljak da je uspešno sprovelo testiranje novog oružja, koje funkcioniše na radio-talase i koje može uništiti rojeve dronova po ceni od svega 13 centi (oko devet dinara) po hicu!
“Jedno od probnih gađanja nedavno je realizovala Kraljevska artiljerijska jedinica za testiranje i razvoj, zajedno sa 7. grupom za vazdušnu odbranu, na poligonu u zapadnom Velsu“, navodi se u saopštenju.
“Tom prilikom su uspešno ciljali i neutralisali bespilotne vazdušne sisteme, što je prvi put za britanske oružane snage”, preneo je portal Business insider.
Sistem nosi naziv “Radio Frequency Directed Energy Weapon“ (RFDEW). Velika Britanija tvrdi da ovaj takozvanni “ubica dronova” ima domet do 1.000 metara i da košta oko 10 penija (oko američkih 13 centi) po ispaljivanju.
The UK says it’s successfully tested its new radio-wave weapon that kills drones from 1,000 yards at $0.13 a pop https://t.co/xCTsmjV6kD— Business Insider (@BusinessInsider) December 24, 2024
RFDEW koristi visokofrekventne radio-talase za detekciju, praćenje i onesposobljavanje ključnih elektronskih komponenti u dronovima, što ih čini neupotrebljivim ili ih obara na tlo. Sistem je dizajniran da bude svestran. Velika Britanija navodi da RFDEW može da se koristi na kopnu, u vazduhu i na moru.
Razvoj ovog oružja najavljen je u maju, kada su zvaničnici opisali sistem kao jeftiniju alternativu tradicionalnim raketnim sistemima za borbu protiv dronova. Ministarstvo odbrane tada je najavilo da će testiranja biti obavljena tokom leta.
Velika Britanija tvrdi da je RFDEW uglavnom automatizovan, što znači da ga može upravljati jedna osoba, a može se montirati na vojno vozilo.
Ovo oružje je deo odgovora zvaničnog Londona na rastuću upotrebu dronova u ratovanju, posebno istaknutu tokom ruske invazije na Ukrajinu, gde su jeftini dronovi postali ključni alat u dugotrajnom sukobu.
Velika Britanija takođe razvija lasersko oružje montirano na vozilo, koje ispaljuje pucnjeve po istoj ceni od 10 penija i ima domet od 1.000 metara. Ministarstvo je saopštilo da je i to oružje uspešno testirano, 11. decembra.
Oba sistema razvijena su u okviru vladinog programa u partnerstvu sa privatnim kompanijama kao što su “Raytheon” i “Teledyne e2v”.
Velika Britanija je takođe potrošila oko 126 miliona dolara na razvoj sistema “DragonFire”, drugog laserskog oružja koje koristi visokokoncentrovane energetske zrake za uništavanje dronova po ceni manjoj od 13 dolara po pucnju.
Ako se ova oružja budu mogla koristiti u većim razmerama, njihova niska cena po pucnju mogla bi biti velika prednost za Veliku Britaniju. Tradicionalna protivdronovska tehnologija, poput sistema “Coyote“, koja se već smatra jeftinijom, može koštati oko 100.000 dolara po projektilu.
Vojni stratezi teže još jeftinijim rešenjima, s obzirom na sve veću svest da svaka oružana sila od ruskih i ukrajinskih trupa do jemenskih pobunjenika može isporučiti smrtonosne udare po ceni manjoj od 1.000 dolara korišćenjem delova za komercijalne dronove.
SAD razvijaju slično oružje poput RFDEW, koje koristi mikrotalase za onesposobljavanje dronova i rojeva. To oružje, nazvano “Tactical High-power Operational Responder” (THOR), izgleda poput kontejnera sa satelitskom antenom.
U aprilu 2023. godine, američko vazduhoplovstvo saopštilo je da je uspešno testiralo THOR protiv rojeva dronova.
(Telegraf.rs)