Νεαρός ηλικίας 22 ετών συνελήφθη στον Πρωταρά για διευκόλυνση των ανακρίσεων της Αστυνομίας σχετικά με διερευνώμενη υπόθεση της παράνομης κατοχής περιουσίας.
Σε ανακοίνωση του Κλάδου Επικοινωνίας της Αστυνομίας αναφέρεται ότι «γύρω στις 8.30 το βράδυ του Σαββάτου 20 Ιουλίου, τουρίστας ηλικίας 46 ετών, εντόπισε ύποπτο άντρα να ερευνά την τσάντα του, σε παραλία στον Πρωταρά και τον ανέκοψε. Για το περιστατικό ενημερώθηκε η Αστυνομία και μέλη του τοπικού Αστυνομικού Σταθμού Παραλιμνίου έσπευσαν για εξετάσεις στο σημείο, όπου εντόπισαν τον 46χρονο και τον 22χρονο ύποπτο».
Ακολούθησαν εξετάσεις «κατά τις οποίες τα μέλη της Αστυνομίας εντόπισαν στην κατοχή του 22χρονου, ένα πορτοφόλι και χρηματικό ποσό 234 ευρώ, καθώς και μια αλυσίδα χρυσού χρώματος. Ο 22χρονος δεν έδωσε ικανοποιητικές εξηγήσεις για την κατοχή των αντικειμένων με αποτέλεσμα να συλληφθεί για το αυτόφωρο αδίκημα της παράνομης κατοχής περιουσίας».
Σύμφωνα με την ανακοίνωση «την ίδια στιγμή υποδείχθηκε στους αστυνομικούς ένα τσαντάκι, το οποίο βρισκόταν στο σημείο και που σύμφωνα με μαρτυρίες, είχε στην κατοχή του ο ύποπτος, όταν τον ανέκοψε ο 46χρονος τουρίστας. Τα μέλη της Αστυνομίας προέβησαν σε έλεγχο και διαπίστωσαν ότι μέσα στο τσαντάκι υπήρχαν δύο κινητά τηλέφωνα, ένα ζεύγος γυαλιών ηλίου και ένα ρολόι, τα οποία μαζί με το πορτοφόλι που είχε εντοπιστεί στην κατοχή του 22χρονου υπόπτου, αναγνωρίστηκαν στη συνέχεια ως περιουσία που είχε κλαπεί από την ίδια παραλία».
Σημειώνεται ότι «η αναγνώριση της κλοπιμαίας περιουσίας έγινε μετά από δύο ξεχωριστές καταγγελίες κλοπών περιουσίας, που υποβλήθηκαν στην Αστυνομία χθες βράδυ. Συγκεκριμένα άνδρας ηλικίας 46 ετών κατήγγειλε ότι είχαν κλαπεί από την παραλία, το τσαντάκι του, το κινητό τηλέφωνό του, τα γυαλιά ηλίου του, το ρολόι του, και χρηματικό ποσό 200 ευρώ, ενώ δεύτερος άντρας, επίσης 46 ετών, κατήγγειλε ότι, είχαν κλαπεί το κινητό τηλέφωνό του, ένα πορτοφόλι, και χρηματικό ποσό 42 ευρώ».
Την υπόθεση διερευνά ο Αστυνομικός Σταθμός Παραλιμνίου.
Η Αστυνομία, επιπρόσθετα των μέτρων αστυνόμευσης που λαμβάνει κατά την καλοκαιρινή περίοδο για την πρόληψη των περιστατικών κλοπής σε παραλιακά, αλλά και σε ορεινά θέρετρα και εκδρομικούς χώρους, «συστήνει προσοχή στο κοινό, προτρέποντας τους πολίτες όπως λαμβάνουν μέτρα, για την αποτελεσματικότερη προστασία της περιουσίας τους».
Μεταξύ των μέτρων προστασίας που μπορούν να λαμβάνουν οι πολίτες είναι η αποφυγή της μεταφοράς αντικειμένων αξίας που δεν θα χρειαστούν, μεταφορά μόνο του απαραίτητου χρηματικού ποσού, να μην αφήνονται τα πράγματα τους ανεπιτήρητα, η περιουσία τους να βρίσκεται συνεχώς στο οπτικό τους πεδίο και να συνεργάζονται με άλλους λουόμενους ή εκδρομείς για αλληλοεπιτήρηση της περιουσίας τους.